çoruhluastepe çoruhluastepe

Orhunbilge, Kurtuluş Reçetemiz Amatör Kulüplerde

26 / 06 / 2019

Egesporlife Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yılmaz Özlahlan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Hakan Orhunbilge ile özel röportaj gerçekleştirdi

Seferihisar Belediyesinde Fen İşleri Müdürü iken başarılara imza atmış olan Hakan Orhunbilge, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Tunç Soyer’inde çalışma arkadaşı olması ve geçmiş dönemlerde spor yöneticiliği yapmış biri isim olan Hakan Orhunbilge, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı olarak göreve geldi.

Egesporlife Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yılmaz Özlahlan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Hakan Orhunbilge’yi makamında ziyaret etti. Ve Amatör Spor ile diğer konuları konuştu.

 

Kendisini kısaca tanıtan Orhunbilge, “1978 İzmir doğumluyum. Eğitimim İnşaat Mühendisi üzerine, tabi sonrasında sporcu bir ailede doğduğum için spor yöneticiliği okudum 2. Üniversite olarak. Dolayısıyla Spora çok uzak değilim. Daha önce Seferihisar Belediyesinde Fen İşleri Müdürlüğü yaptım. Ama her zaman sporun içinde olduk, her ne kadar teknik branşda bitirsem deTunç Başkan ile yaklaşık 6 yıldır beraber çalışıyoruz.  Bu seçim öncesi spor projelerini oluştururken bir grup arkadaş ile çalıştık. Dolayısıyla seçim sonrasında ise şimdi bu görevdeyiz” dedi.

Spor geçmişi hakkında konuşan Hakan Orhunbilge, “İzmir doğumluyum ve Orta Okul, Lise ve Üniversite’de Basketbol oynuyordum. Sakatlık nedeni ile bırakmak zorunda kaldım. Ama o süreçte futbolu da çok yakında takip ettim hem amatör düzeyde hem de Profesyonel düzeyde, Amcam ve Babam sporcu kökenli olduğu için, Babam hem Milli Atlet hem de Milli futbolcu biliyorsunuz. Dolayısıyla ben katılımcı olarak Basketbol oynadım, ama futbolun her zaman sıkı bir takipçisi oldum. Daha sonrasında bununda eğitimi aldım. Hobi olmanın da dışında bir takım işler yapacaktım, bunu bildiğim için İnşaat Mühendisliği sonrası Spor yöneticiliğini de okudum “dedi.

Amatör Kulüpler Desteklenecek

Amatör Futbola ve Amatör Spora Bakış Açısını anlatan Orhunbilge, “Tunç başkan ile seçim kampanyası boyunca bazı araştırmalar yaptık. Şu an İzmir’de maalesef uyuşturucuya başlama yaşı 11-12 yaşlara indi. Özellikle burada amatör futbol kulüplerinin devreye girmesi ile bu çocuklara en kısa zamanda ulaşabilecek tek kurtuluş reçetesi Amatör Futbol kulüplerinin çocuklara dokunabilmesi Kurtuluş reçetesi olacaktır. Bizde bu çalışmaları Amatör Futbol Kulüpleri üzerinden yapacağız. Ha bu arada destekler tabi ki verilmiş. Biz bunu arttırarak devam etmeyi amaçlıyoruz. Malzeme ihtiyaçları ile ilgili sorunları biliyoruz. Özellikle tesis altyapılarında bazı iyileştirmeler yapacağız” dedi.

 

Kulüplere Kaynak Sağlayacağız

Kulüplere kaynak sağlayacaklarını belirten Orhunbilge, “Verilen desteğin sürdürülebilir olması için gelir kapısı sağlayacak projeler yapıp, kulüpleri kendi imkanları ile ayakta tutmaya çalışacağız. Can Suyu kısa vadeli çözüm. Bunu biliyoruz. Fakat kulüplere tesis ve olanaklar sağlayacağız. En basit örneği Yeşilyurt Sahasında 26 takım antrenman yapıyormuş. Bunu duyduğumda inanamadım. Bizlerde kulüplerimize ilk iş olarak tesis kazandırıp, geleceğimiz olan çocuklara en iyi hizmet veremeye çalışacağız” dedi.

Semt Sahaları Kuracağız

Semt sahaları hakkında çok önemli projelerini hayata geçirmek istediklerini söyleyen Orhunbilge, “Mahalle kültürünü semt sahaları kurarak, çocukların oralarda oynaması çok önemli. Bugün İzmir Metin Oktay’ı Damlacık Sahasında, Babam İsmet Orhunbilge ise o dönemde Langar diye tabir edilen Tepecikte bir yer vardı, futbola başladığı yerler. Elbette bu kentin diğer spor alanlarına ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Fakat öncelikle semt sahaları kuracağız. En önemli ve en kısa çözüm diye düşündüğümüz ve hemen dokunulabilir hızlı cevap döneceğine inandığımız, Semt sahalarını oldukça benimsiyoruz” dedi.

Profesyonel Kulüpler İzmir’in Değerleri

Profesyonel kulüpler hakkında konuşan Orhunbilge, “Profesyonel Kulüplerimiz İzmir’in değerleri diye düşünüyorum. İzmir deyince nasıl aklımıza Saat kulesi geliyorsa İzmir’in değerleri olarak Göztepe, Karşıyaka, Altay, Altınordu, İzmirspor, Bucaspor gibi takımlarımız var. Yaşlarına bakınca birçok takım 100 yaşını geçti. İyi yönetilemeyen kulüpler belli bir süre sonra tıkanıyor. Birde bu kulüplerin ayakta durması için bizler tesis konusunda gerekeni yapacağımızı belirtiyoruz. Belediye’ye ait olan ve hazine arazisi olan yerleri değerlendirmeye alacağız. Yani bizler her tür kolaylıkları sağlayacağız. Yani nakti yardımdan öte, farklı destekler vereceğiz. Tesisi sıkıntılı olan tüm kulüplere de gereken kolaylığını sağlayacağız” dedi.

 

Babamı Camianın Söyledikleri İle Öğrendim

İsmet Orhunbilge’nin oğlu olmak nasıl bir duygu diye sorduğumuzda Hakan Orhunbilge, “Babamı kaybettiğimde 3, buçuk yaşındaydım. Fakat babamı sizin gibi camianın güzel insanlarından öğrendim. Elbette onun yolunda gitmek için ciddi mücadele veriyoruz. Zamanında rahmetli Metin Oktay ve Gündüz Kılıç babamı Galatasaray’a transfer etmek için kaçırmışlar. O dönemin rakamı olarak 600 Bin lira teklif etmişler. Babamın cevabı ise İzmir’den ve Altınordu’dan kopamayacağını söylemesi ile Gündüz Kılıç’ı etkilemesi ve ardından Gündüz Kılıç’ın bundan sonra babamın takipçisi olması, beni oldukça mutlu etti.Bu gibi güzel sözleri Metin Oktay gibi bir isimden duymak apayrı bir duygu. Büyüklerimiz Soyisimleri bizlere hep ışık tutuyor. Ama arkamızda hep bir gölge gibi babamızın olduğunu da hissediyorum “dedi.

Öz Kaynaklarımızla Yol Alacağız

İzmir Büyükşehir Belediyespor’un kendi öz kaynakları ile hem yetiştirici, hem de yarışmacı olmayı isteklerini dileyen Orhunbilge, “İzmir Büyükşehir Belediyespor 35 branşa sahip olması ile birçok sporcuyu barındırıyor olması ile kişisel düşüncem yetiştirici olmaktan yanayım. Ama yetiştirdiğimiz çocuklar da yarışmacı kimlik olarak devam edecek. Bünyemizde Milli sporcuların olması da bizim doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. İzmir’in bir potansiyeli var. Bizler bu potansiyelini en üst seviyeye çıkartıp üstümüzdeki ölü toprağı yok etmek istiyoruz Ana fikriyatımız yetiştirici olacağız.

 

Büyükşehir Olarak Etkinlikler ve Organizasyonlar Olacak

Bu konu hakkında konuşan Orhunbilge, “Tunç başkanın önce sportif kişiliği ile başlayayım. Tunç başkan tipik bir siyasetçi değil. Yakın bir zamanda 19 Mayıs koşusu oldu. Başkanımız bunu desteklemesinin dışında, o koşuda da yer aldı. Mesela yakın bir zamanda yüzme yarışı olacak, orada bu nu desteklemenin yanı sıra gidip kendisi de yüzecek. Biliyorsunuz Tunç Başkanımız Bisiklet sevgisi olduğunu. Sürekli Bisiklete binen ve hatta işe ve eve gidiş gelişlerini yaparak zinde kalarak önemli bir mesaj verdiğini de hatırlatmak lazım. Ayrıca Tunç Başkanım sporu desteklemesinin yanı sıra zaman aynı zamanda da katılımcı. Dolayısıyla böyle bir başkanla çalışmak çok büyük bir avantaj, Özellikle benim için bunu hisetmek çok önemli. Ulusal birçok spor organizasyonu yapacağız. Son 50 yılda 2 kez etkinliklere ev sahipliği yapmışız. 1971 Akdeniz Oyunları, 2005’de ise Dünya Üniversiteler oyunu İzmir’de yapıldı. Yapılan her organizasyon kente kalıcı tesis kazandırıyor. O dönem yapılan tesislerin meyvesini İzmir şu anda yiyor. Ama yeterlimi değil. Biz bu konuda Tunç başkanımızın desteği ile Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacağız” dedi.

 

 

Haber ve Foto: Yılmaz ÖZLAHLAN

 

 

 

 

 

aydinotoalt

BENZER HABERLER

ANKET

HAVA DURUMU

IZMIR

Copyright © 2017. Ege Spor Life