çoruhluastepe çoruhluastepe

BAL, SAL VE DİĞER AMATÖR LİGLER NE OLACAK

28 / 03 / 2020

Dünyayı saran salgın dolayısıyla üst seviyedeki Avrupa Şampiyonası Olimpiyatlar gibi büyük spor organizasyonları çok ileri tarihlere ertelenmişti

İnsan Sağlığı Herşeyden Önemlidir Ama Bölgesel Amatör Lig ve Dİğer Amatör Ligler Ne Olacak?

Bilindiği üzere futbolun dünyada diğer sporlara göre yeri çok farklıdır ve diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de futbolda belirsizlik ortamı hakimdir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de profesyonel futbol büyük bir ekonomiye sahiptir. Bu ekonomiye en büyük katkıyı yayıncı kuruluş yapmaktadır.

Yayıncı kuruluşun yaptığı yatırımlarının karşılığını alması, kulüplerin sporcu ödemeleri, gelecek sezon Avrupa kupalarındaki temsilcilerimizin belirlenmesi gibi sebeplerle..

Özellikle profesyonel futbol için

Play-Off  gibi alternatifler karantinaya alınmış dezenfekte edilmiş bir bölgede seyircisiz olarak haftada iki maç oynayarak 3-4 haftada liglerin bitirilmesi şeklinde düşünülebilir.

Bu çözüm bile eğer sağlıklı bir ortam oluşması gecikirse çok zor olacaktır. Çünkü belirsizlik dolaylısıyla TFF bir başlangıç tarihi açıklayamayacaktır. Başlangıcı belli olmayan bir lige nasıl hazırlık yapılacaktır?

Çünkü bu başlangıç tarihine göre sporcuların bir hazırlık dönemine ihtiyacı vardır. Hazırlık dönemi geçirmeden böyle bir şey uygulanırsa oluşabilecek sakatlıklarla sporcular gelecek yıllarını da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklardır.

Neticede profesyonel ligler için imkanlar zorlanacaktır gerçekleşmezse Dünyada Japonya gibi liglerini tescil eden Ülkeler olacaktır.

 

Ancak Amatör futbol çok farklıdır

İsmi üstünde amatörce yapılan bir organizasyondur.

 

Bu nedenle insan sağlığı her şeyden önemlidir ve Hiçbir şampiyonluk bir candan daha önemli değildir düşüncesinden  hareketle, kesinlikle risk alınmamalıdır.

 

Çözüm olarak

1- Amatör ligler son haliyle tescil edilmelidir.

2 - En üst lig Bal liginde şuandaki tüm lider takımlar 11 takım 3.lige çıkarılabilir

 

Bakıldığında normalde bu sezonki statüye göre zaten Şampiyon olan 11 takımdan 9’u. 3,lige çıkmaya hak kazanacaktı. Bu yüzden sadece iki fazla takımın 3 ligde sorun yaratmayacağını düşünüyoruz.

 

Diğer bir konuda eğer kimse mağdur olmasın denirse İddiası olan ikincilerde 3.lige çıkarılıp 3 lig bir sonraki yıl, 3 grup değil 4 grupta düzenlenebilir.

 

3-Bal Liginden düşme kaldırılmalıdır

 

4-Sal ligindeki klasmandaki tüm takımlar Bal ligine yükseltilmelidir

 

Bu kadar takım çok olmaz mı?

2020-2021 sezonunda Gruplar nasıl yapılacak diye bir soru gelebilir?

 

Bu sorunun çözümü olarak

 

İstanbul için;

İstanbul’da Şuan 13 Bal ligi temsilcisi var

Bal ligine Sal klasmandan gelecek  

16 takımın hepsi alınırsa

13+16= 29 takım yapar

Bir takım Arnavutköy belediye üst lige çıkacağı için 28 takım kalır

28:2=14

14 takımlı iki İstanbul grubu oluşturulabilir. 

 

Eğer bütün sal takımlarının üst lige çıkması fazla denilirse klasman gruplarında şu anki ilk 3ler veya 4 ler alınabilir

 

Bir sonraki yıl fazla takım oluşur düşüncesi oluşursa bu sorunun  çözümü de şöyle gerçekleştirilebilir.

 

Oluşturulacak iki gruptan

5’er veya 6’şar takım düşürülüp, Bir sonraki yıl 15-16 takımlı tek İstanbul grubu yapılabilir.

Zaten otoritelerin çoğunun kabul gördüğü üstünde uzlaştığı gibi Bal ligindeki sorunları bir nebze çözecek bir uygulama olarak  bir sonraki yıl kademeli olarak İstanbul’dan bir grup oluşturulmuş olur

 

Diğer iller için ise SAL liginden gelmesi muhtemel takımlar BAL ligine çıkarılmalıdır. O illerin  SAL’dan BAL’a çıkacak takım adayları çok değil zaten. Diğer bir konu takım sayısı artacağı için profesyonel liglerdeki gibi gruplardaki takım sayısı artırılır 15–16 -17-18’erli takımlı gruplar yapılabilir.

Gerekirse profesyonel liglerdeki gibi hafta arası maç oynatılabilir

 

Diğer bir çözüm olarak ise;

11 Gruptan oluşan BAL Ligi grup sayısı artırılıp 13-14-15 grup olabilir.

 

5-SAL klasman takımları BAL ligine direk yükseleceğinden, Süper Amatörden ligden düşme kaldırılmalıdır.

 

6-Süper Amatörden düşme olmayacağı için 1.Amatörden de düşme kaldırılmalıdır. Zaten şampiyon olan birinci Amatör takımları Süper Amatör lige çıkacaklardır.

 

7-İkinci Amatör Liglerden, Birinci Amatöre de statüde kaç takım çıkacağı yazıyorsa, ona göre şuan puantajdaki duruma göre ilk, iki veya ilk üç takımın hepsi birinci Amatöre yükseltilmelidir.

 

Bu çözümler iyi bir planlamayla hayata geçebilir yeter ki istensin

 

Uygulandığı takdirde

Sadece  Bal liginde  Bir kaç grupta ikinci olarak şampiyonluk umudu olan  5-6 takım dışında Türkiye’deki Futbolun tüm paydaşlarının antrenör, hakem ,sporcu ,takımların onaylayacağı, her şeyden önemlisi İnsan sağlığının sıfır riske atılacağı ve herkesin mutlu olacağı bir  çözüm olacaktır.

 

m.bolgesellig.com haberidir.

 

 

 

 

aydinotoalt

BENZER HABERLER

ANKET

HAVA DURUMU

IZMIR

Copyright © 2017. Ege Spor Life