aydinototepe aydinototepe

SPOR YARALANMALARI VE GENETİK ÜZERİNE MİNİK BİR YAZI

31 / 03 / 2020

Uluslararası Kuvvet ve Kondisyon Koçu Bilen Hocaoğlu, Tendon ve ligament yaralanmalarına karşı yüksek riskli grupta olup olmasını kaleme aldı

Detaylar hakkında bilgilerini sunan Uluslararası Kuvvet ve Kondisyon Koçu Bilen Hocaoğlu;

Bu cümlede geçen ifade siz değerli sporcu ebeveynleri, spor eğitmenleri ve sporcular için çok endişe verici değil mi?

Peki şuan verilen COVID-19 zorunlu molası nedeniyle evine dönen alt yapı ve akademi sporcuları, amatör ve profesyonel sporcular zorunlu DE-TRAINING yada OFF-SEASON dönemlerine girmiş durumdalar. 

Öyle yada böyle bu durumlar geçecek; tabiri caizse kalbi DİZİNDE YADA OMZUNDA atan, hayatını bu yolla kazanan yada pro. Olmak için can atan binlerce çocuk-sporcu, genç ve mesleğinin zirvesi uğraşan birçok insan kaldığı yerden devam etmeye çalışacak! 

Mesela en korkulan ve en sık görülen sakatlık (ACL) Ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürü: profesyonel sporcularda en sık görülen bağ yaralanmalarından biri olup, tam kopmaları çoğunlukla cerrahi tedavi gerektirir. ABD’de yılda yaklaşık 200.000 ÖÇB onarımı yapılmakta olup bunun maliyeti iki milyar dolardan fazladır. Ülkemizde sağlıklı veriler olmamakla birlikte yılda 3 bin civarında ön çapraz bağ yaralanması ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Ön çapraz bağ yaralanmaları sadece temas yaşanan sporlarda yaşanmamaktadır: Futbol, Basketbol, Tenis, Voleybol, Kayak, Jimnastik,Dans…

Ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürü risk faktörleri: Anatomik, hormonal, biyomekanik ve nöromüsküler faktörlerin yanı sıra ailesel yatkınlık ve özel gen sekansı’da arasında değerlendirilir.

İskelet kası ile birlikte tendon ve bağ yaralanmaları, kas iskelet sistemi yumuşak doku yaralanmaları olarak adlandırılır ve oluş biçimine göre akut veya aşırı kullanım yaralanmaları olarak sınıflandırılır. Akut yaralanmalar daha çok bir makrotravma sonrası oluşurken, aşırı kullanım yaralanmaları ise tekrarlayan mikrotravmatik olayların birikimi sonucu oluşur.

Sporcularda aşırı kullanım yaralanmalarının büyük bölümünü tendinopatiler ve bağ yırtılmaları oluşturur. Sporcularda aşırı kullanım yaralanmaları en sık Aşil tendonu, patellar tendon ve rotator manşet tendonlarında görülür.

Yaşanan Sakatlık sonrası Doku İyileşmesi içinde bazı evreler vardır; aslında iyileşmesi için atlatılması gereken evrelerdir: 


İnflamasyon, Doku formasyonu, Doku remodelingi ve Skar kontraksiyonu evrelerini zamanında doğru şekilde etki mekanizmalaları dizayn edilmelidir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Prensipleri içerisinde basit bir dille anlatmak gerekirse; Kanıta dayalı tıp bağlamında buz uygulamalarından kortikosteroid enjeksiyonuna, immobilizasyondan mobilizasyona, eklem hareket açıklığı-güçlendirme-somatosensoryel motor kontrol gibi çeşitli egzersizlerden cihazlama, bantlama gibi uygulamalara çoğu fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlık alanına giren uygulamaların etkinliklerini kanıta dayalı tıp bağlamında ele alan çalışma ve derlemeler literatürde yer almaktadır.
.
.
Ama yukarıdaki uygulama etkinlikleri sedanter yada sporcuda olsa aynı method ve sırayla dinlenme unsurları yapılmakta , herkese aynı broşürler verilmekte; şiddet ve tekrar sayıları ile yüklenme ve hareketleri yaptırılmakta, aynı beslenme, supplement ,ilaç destek ve reçeteleri verilmektedir! 

Maalesef kişisel deneyimlerle öne çıkmaya çalışan spor profesyonelleri ve eğitimciler ise sakatlık yaşayan yada sakatlık önleyici tedbirler almaya çalışan insanlar üzerinde ŞANSA DAYALI RİSKLER ALMAKTADIR!

Genetik, bireylerin kendilerini çevreleyen ortama karşı verdikleri tepkilerin belirlenmesinde önemli rol oynar. Atletik performans ve spor yaralanmaları için genomik DNA profilleme ile, genetik avantajların ve üstesinden gelinmesi gereken genetik engellerin anlaşılmasının yolu açılacaktır.

BU TÜR SAKATLIKLARIN TEMELİNİ OLUŞTURAN YAPI Kollajen; ekstraselüler matriks ve bağ dokuda yer alan, üçlü sarmal yapıda çözünmez fibröz bir proteindir. Kollajenleri oluşturan α zincilerinin farklılıklarına göre günümüzde en az 27 kollajen tipi tanımlanmış olup, insan vücudundaki kollajenin %80-90’ını tip I, II ve III kollajenler oluşturur.

Güncel çalışmalar bazı genetik özelliklerin sporcularda tendinopati geliştirme riski açısından anlamlı düzeyde etkili olduğunu göstermiştir. Tek nükleotid polimorfizmleri ile tendon ve bağ yaralanmalarına yatkınlık arasındaki ilişki, son yıllarda merak edilen ve araştırılan bir konudur.

COL1A1 (Kollajen tip I α1 geni): Tip I kollajen vücutta en çok bulunan protein olup; fibroblastlar, osteoklastlar ve odontoblast tarafından sentezlenir. COL1A1 geni 17q21.33 kromozomu üzerinde yer alır.

COL1A1 GG genotipi ile karşılaştırıldığında, COL1A1 Sp1 TT genotipi olanlarda ÖÇB rüptürü ve omuz dislokasyonu görülme riskinin %85 düşük olduğu belirlenmiştir. Literatür bilgileri COL1A1 TT polimorfizminin ÖÇB rüptürü ve omuz dislokasyonu riskini azalttığını göstermektedir.

İçerisinde: actn3 – ace- sod2 –ıl6-ıl6r- tnf –crp- col1a1-gdf5 …gibi;

Birbirini destekleyen poligenik bir test ve analiz yöntemiyle, ANTRENMAN PLANLAMASI, RECOVERY SÜREÇLERİ, SAKATLIK ÖNLEYİCİ TEDBİRLER, BESLENME PERİYOTLAMASI, %30 ‘LARA VARAN PERFORMANS DESTEĞİ SAĞLAYAN SUPPLEMENT DESTEĞİ İLE AYRICA:

Fiziksel kondisyonu, Kas kuvveti ve Nöromüsküler kontrol farklılıklarını doğru yüklenme prensipleri ile dizayn etmek, güçlü ve rezervleri dolu bir fizyolojiye sahip olmak,
Pelvis ve alt ekstremite (bacak) hizasında farklılıklarda azalma sağlayacak ,Ön çapraz bağın yerleştiği bölgenin anatomik yapısındaki farklılıkları giderecek , Bağlarda gevşeklik artışını engelleyecek sakatlık önleyici ve rehabilitaston desteğini almak ve
Östrojen KAYNAKLI ETKİLER başta olmak üzere ürolojik dengenin kontrolü sizde olacaktır.

Bu şekilde verilen bu zorunlu aranın size aslında fırsat olduğunu anlamanız gerekmektedir.

Krizi fırsata çevirmenin birçok yolu var; çok çalıştığını ve çok iyi olduğunu sanmak yada daha iyi olmak için bu desteği almak:

 

 

 

 

 

aydinotoalt

BENZER HABERLER

ANKET

HAVA DURUMU

IZMIR

Copyright © 2017. Ege Spor Life