aydinototepe aydinototepe

HAYATIN İÇİN KOŞ

01 / 04 / 2020

Uluslararası Kuvvet ve Kondisyon Koçu Bilen Hocaoğlu, zaman içinde sporun gerçek amacından nasıl saptığının tarihsel saptamasını kaleme aldı.

Bilen Hocaoğlu, “Fitness, bugün bildiğimiz gibi, nispeten modern bir buluş gibi görünüyor - 70'lerde koşu ve Jazzercise ile belirsiz bir şekilde başlayan bir şey” dedi.

Sözlerine devan eden Bilenoğlu, Ancak fiziksel egzersiz, bundan daha ileri, insanların bunu egzersiz olarak düşünmeyeceği, daha ziyade bir yaşam biçimini düşüneceği bir zamana kadar uzanır.

İnsanlar; yüzyıllar ve binlerce yıl önce bugün sahip olduğumuz tüm makineler, ağırlıklar ve spor salonları yokken bizden daha iyi durumdalardı. Bunun nedeni ve nasıl olduğunu anlamak için modern fitness kültürümüze ve bu zaman zarfı boyunca kaybettiklerimizi anlamak için, egzersiz tarihine bir göz atmak yardımcı olacaktır!

İnsanlığın şafağından MÖ 10.000'e kadar, erkekler başlarının arkasında “Hayatın için koş!” Diyerek sürekli bir ses duymuşlardı.

Fiziksel gelişim vahşi bir manzarada yaşamın pratik talepleri ve tehditlerden kaçınmak ve hayatta kalma fırsatlarını yakalamak için hayati ihtiyaç tarafından belirlenen doğal bir yol izledi.

Hareketin amacı araçların ve doğal nesnelerin (kayalar, ağaç uzuvları, vb.) Manipülasyonu ve savunmadan oluşuyordu.

Doğal ve insan engelleri ve düşmanlarıyla dolu sert bir ortamda hayatta kalmak için başta Neandertaller ve Bilişsel Gücü ve Sosyalleşmeyi Öğrenen Homo Sapiens  sadece nasıl koşacağını değil aynı zamanda yürümeyi, dengelemeyi, zıplamayı, sürünmeyi, tırmanmayı, kaldırmayı, taşımayı, atmayı ve yakalamayı ve kavga etmeyi de bilmeliydi.

Neandertallere ve HomoSapienslere Kimse Egzersiz Programı yada Beslenme Desteği Sağlamıyordu;  yada şöyle diyelim hareketliliği yapılandırılmış programlar, yöntemler veya çizelgelerle geliştirilmemiştir daha ziyade son derece pratik ve uyarlanabilir hareket becerilerinin günlük, içgüdüsel, ihtiyaç güdümlü uygulamasıyla oluşturulmuştur.

 

Sonra: MÖ 10.000 ile 8.000 arasında başlayan Tarım Devrimi genellikle medeniyetin şafağı olarak kabul edilir.

Ama bence TÜKETİMİN BAŞLANGICIDIR!

İnsanın göçebe avcı-toplayıcıdan çiftçiye geçişi, fiziksel aktivitesinde önemli değişikliklere yol açtı. Gıda yetiştirme ve sığır yetiştirme konusundaki sayısız talep, çiftçiler için pek çok iş ve günlük işçilik anlamına geliyordu. Ancak bu görevler büyük ölçüde tekrarlayıcıydı ve çok sınırlı bir hareket aralığı gerektiriyordu. Aynı zamanda, çeşitli karmaşık hareketleri gerçekleştirme ihtiyacı - koşma, dengeleme, atlama, tarama, tırmanma - büyük ölçüde azaldı.

Burada yanlış anlaşılan birşey var; Herkes aynı anda avcı-toplayıcı değildi, herkes aynı anda tarıma da geçmedi, şimdi nasıl sınıflar ve üretimden tüketime gelen bir sınıflandırma varsa yine aynıydı ama fark BESİN PİRAMİDİNDE FARKLI NOKTADAYDIK...DOĞAYLA UYUM İÇERİSİNDEYDİK!!

MÖ 4.000 ile MS 476'da Roma İmparatorluğu'nun çöküşü arasında medeniyetler yükseldi ve savaş ve fetih yoluyla düştü. Asurlular, Babiller, Mısırlılar, Persler ve daha sonra Yunanlılar ve Romalılar, erkek ve genç erkeklere fiziksel eğitim uyguladılar.

Amaç? Savaşa hazırlanıyor.

Eski askeri eğitim, doğada gerçekleştirilen hareketlerle benzerliklere sahipti, ancak daha fazla yapıya ve farklı bir nihai hedefe sahipti.

Genç erkekler, engebeli arazilerde yürümek ve koşmak, zıplamak, sürünmek, tırmanmak, ağır şeyleri kaldırmak ve taşımak, atmak ve yakalamak, silahsız mücadele ve silah eğitimi gibi temel becerileri uyguladılar.

O zamanın Uygar nüfusu spor için de fiziksel kültüre değer verdi. Eski Mısır'dan atletik yarışmaların kayıtları var ve elbette eski Yunanlılar ilk Olimpiyat oyunları ile ünlü oldular.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu sporların hepsi pratik, doğal hareket becerilerine dayanıyordu ve temel olarak savaş için gerekli hazırlıklarla ilgiliydi - Yunanlılar koşma (bazen zırh ve kalkanla), atlama, fırlatma (cirit veya discus) ve dövüş (çarpışma ve güreş).

Askeri eğitim ve spor dışında, Yunanlılar ve daha sonra Romalılar, vücudun güzelliğini ve gücünü kutladı ve beden eğitimini felsefi bir ideal ve tam bir eğitimin önemli bir parçası olarak benimsedi. Sağlam bir bedene, sağlam bir bedene sahip olma fikrini kutladılar. Fiziksel kültür bir sonun aracı olmak için pratik ihtiyaçların ötesine geçmeye başladı  “canlı bir sanat” oldu!

 

Zamanda Yine Bir Sıçrama Yapıyorum ve;

Ortaçağda Karanlık Zamanlar, Rönasansta Başlangıç ve Yenilenme Süreçleri Derken; Avrupa'da

1774 yılında, Rousseau'nun “ Doğal İnsan ” fikirlerinden etkilenen Johann Bernard Basedow, güreş, koşma, binme, eskrim, atlama ve dans da dahil olmak üzere fiziksel egzersiz ve oyunlara vurgu yaparak Almanya'da Philanthropinum'u açtı.

 

Bu model benzer birçok kurumun kuruluşuna ilham verdi ve beden eğitimi daha sistemli hale geldi ve eğitim müfredatının ayrılmaz bir parçası olarak dahil edildi.

Yirmi yıl sonra, başka bir Alman öğretmen ve eğitimci olan Guts Muths, “Jimnastiğin Büyük Dedesi” olarak kabul edildiği sanatsal jimnastik temel prensiplerini geliştirdi. Jimnastik alanındaki ilk sistematik ders kitabı olan Gymnastik für die Jugend ( Gençler İçin Jimnastik ) 1800 yılında yayınlandı ve İngilizce konuşulan dünyada beden eğitimi için standart referans oldu.

1810'da Friedrich Jahn fiziksel kültür sahnesine girdi. “Jimnastik Babası” olarak bilinen beden eğitiminin önemli bir öncüsüdür ve fikirleri Avrupa ve Amerika'ya yayılmıştır.

Napolyon'un ülkesini istila etmesiyle yaşamış bir Alman jimnastik eğitimcisi ve ateşli milliyetçi, böyle bir saldırıyı önlemenin en iyi yolunun insanlarının bedenlerini ve zihinlerini geliştirmesine yardımcı olmak olduğunu hissetti. Bu amaçla, genç erkekleri temiz hava keşiflerine yönlendirdi ve onlara fiziksel ve ahlaki güçlerini geri kazanmaları için jimnastik ve jimnastik öğretti.

Yine zamanda sıçrama yapıyorum (Sanayi Devrimi) çünkü Bundan Sonra Herkesin Bildiği “Swede Pehr Henrik Ling” , I. Ve II. dünya Savaşları derken...

Yıl 2020....

Korona Virüslü Dünyada ve Yeni Trend Evde Egzersiz Dönemi!!

“Gelecek doğa zekasına ait olacak.

Ne kadar yüksek teknoloji haline gelirsek, o kadar fazla doğaya ihtiyacımız var. ”

Ve ...Unutmayın!!

“HAYATINIZ İÇİN GEN TESTİ ŞART ÇÜNKÜ DOĞANIZ GENETİĞİNİZDE SAKLI”

 

 

 

 

 

 

 

aydinotoalt

BENZER HABERLER

ANKET

HAVA DURUMU

IZMIR

Copyright © 2017. Ege Spor Life