lifepahtshop lifepahtshop

KUZGUNA YAVRUSU, ŞAHİN GÖRÜNÜRMÜŞ

04 / 04 / 2020

Uluslararası Kuvvet ve Kondisyon Antrenörü Bilen Hocaoğlu bugün ki yazısında Anne ve Babaları yakından ilgilendiren yazısı ile devam ediyor

Bilen Hocaoğlu, "Aslında Her Çocuk ŞAMPİYON Doğuyor Biliyor Musunuz? diye sözlerine başlıyor.

 

Devam eden Bilen Hocaoğlu, "Her anne-baba, çalıştırıcı ve yönetici içinde geçerli bir yaklaşım, peki doğruluk payı var ama nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsunuz dersem.

Başta ebeveynlerin kendi çocuklarını tanımaları gerekmekte ve bunun için hala geç değil dersem ve aşağıdaki yazıyı okumanızı istesem sanırım şimdiden duyar gibiyim.

‘ altını değiştirdim, ben yedirdim, giydirdim, elinden tutup ben okula ve kulübe götürdüm’ hatta ‘ eti senin, kemiği benim dedim... Hocaya’ diyen anne-babaları duyar gibiyim…

Sevgili Ebeveynler:

Her çocuğun gelişim basamaklarının farklı zamanlarda ve hızda tamamladığını bilmeniz gerekir. Asla kıyaslama yapmayın her bir çocuğumuz farklı yetenek ve becerilere sahip yalnızca ortaya çıkarılmasını ya da nasıl çıkarılacağını bekliyor.

Her gelişim evresinin çocuğun tüm gelişimi için önemli olduğunu, bu süreçte ebeveynler çocuklarının yeni bir beceri kazandığını gördüklerinde mutlu olurken, henüz kazanmadığı beceriler konusunda çok endişe duyabildiğini ve buna bağlı olarak belli zorlamaları siz farkında bile olmadan, Onlara yaptığınızı biliyor muydunuz?

Çocuğunuzun gelişim sürecinde aktif olarak rol aldınız mı ona rol model olabildiniz mi mesela önünde sigara içmediniz, çocuğunuzla eğlenmek için spor yapıp yine onu dinlemeyi seçtiniz mi?

Çocuğun ortalama olarak hangi ay /yaşta hangi becerileri kazanıyor /kazanmış olduğunu önceden bir pedagogla konuştunuz mu ya da internetten araştırdınız mı? Ona göre kendinizi hazırladınız mı?

Her şeyi kenara koyalım; çocuğunuzun örneğin emekleme, oturma, gülümseme, konuşma, öz bakım becerilerine yardımcı oldunuz mu? Şimdi yine duyar gibiyim ‘annesi bunları yaparken yanındaydı diye’…Yukarıda bahsi geçen konu ve görevler genel anlamda çocuğunuzun ŞAMPİYON OLMASI İÇİN GEREKEN TEMEL UNSURLARIN… Savaşçı, güçlü ve Karakterli bir geleceğin, MENTAL VE DUYGUSAL OLARAK YAPISINI MEYDANA GETİRMEKTE.

 

Mesela; Yapılan Bir Araştırmaya Göre Çocuk ve Genç Sporcuların Gelişiminde En Büyük Engellerin ne olduğunu biliyor muydunuz? Biliyorsanız engelleyebildiniz mi?

Uzun Süreli Sosyal Medya Kullanımı
Uyku Düzensizliği
Sıvı ve Beslenme Alışkanlıkları
Aile içi Sosyal İlişkiler
Yarışma Stresi ve Yüksek Baskı

 

 

Diyelim ki; yukarıdaki görevlerin hepsi sorunsuz yerine getirildi…

PEKİ, Sorun Nedir?   Yetenek mi?   Çok Çalışmak Mı?

Yoksa Ne Yapacağını Bilememek mi?

Çocukların ve Genç Sporcuların Gelişim Durumlarına ve Performans Etkileşimlerine Genel Bir Bakış atmak gerekirse burada devreye, ebeveynler, alt yapı koordinatörleri, antrenörler, yöneticilerde girmekte.

Bu arada gelişim yalnızca bedenen olmuyor, fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik boyutlarını da bilmek gerek!! Neden… neden yüzlerce çocuk baskıya dayanamayıp o kadar yetenekli oldukları halde ortadan siliniyorlar, neden sürekli sakatlanıyorlar, neden iki kuruş fazla kazanacağım diye önlerindeki gerçek fırsatları göremiyorlar.

Çocuklar ve Genç sporcular için ANTRENÖRLER; atletik becerileri geliştirirken, güç/kuvvet gelişimini yapılandırırken ve antrenman sürecini yönetirken yüksek baskı ve sürekli gelecek kaygısını azaltacak önlemler almalı başta eğlence ile antrenmanı entegre etmesi çok önemlidir.

Sürecin Fizyolojik boyutu yalnızca fiziki gelişimlerini değil aynı zamanda mental ve sosyolojik gelişimleri için gerekli olan hormonsal dengeyi sağlayacaktır! Sağlıklı gelişimin temel basamaklarına devam.

Artık benden aşina olduğunuz yada olacağınız Sporsal Genler; Kas Fibril Tipi (Actn3 ), Kardiyovasküler (Ace) Yapı ile SOD2, IL6, IL6R, TNF,CRP,COL1A1 ve GDF5 gibi Sakatlıklardan önleyici ve verimsel iyileştirici yapıları olan genlerin İncelenmesi Elzem ve İvedilikle Yapılmalıdır!

Genel Bir Anlatım ile Sporsal Gen Analizi; Çocuğunuzun Hangi Spora ve Dalına Yatkınlık Derecesi Olduğunu, Sakatlıklara Yakalanma Risk Analizi Ve Yaşanacak Olumsuz Durumlarda Bağışıklık Sistemine Bağlı İyileşme Süreçleri; Hem Sağlık Hem de Performans Anlamında Biz Eğitmen ve Siz Anne Babalar ile Gelişim Gösterecek Çocuklarımıza Kılavuz Olacaktır!

İşte bu yüzden her çoçuk şampiyon doğar!!

Çoçuklara Açık bir görüş sunmak, onlara algılama eylemi ve etkinlikleri yaratmanın yada bunu aşılamanın kaotik yani karmaşa yaratmaması gerektiğini düşünen çalıştırıcı ve eğitmenler, üretken bir öğrenme ortamı oluşturmak için çok geniş bir alana ihtiyaç duyulmasını yanlış bir ortam hazırlama mantığıyla karıştırmamalıdır!

Yine de herkesin çocuklarını hayata hazırlamak ve yetiştirmek için farklı bir yolu var; bu spor branşları ve performans içinde geçerli!

Biz Antrenör ve Eğitmenler; Hatta Anne-Babalar bile, Spor Bilimlerinin Multidisipliner Anlayış Temel Sistemlerini Anlamlı Vermeli ve Ana Unsurları Koruyacak Şekilde Devam Ettirmeliyiz, İstenilen Hareket Bütünlüğünü ve Fundamentals Düşünme Tarzını, Bazen Çocukların Farkına Varamayacakları Şekilde Vermeli Gereksiz Stres ve Baskıdan Arındırmalıyız.

O yüzden Yanlışı Görebilmek İçin Doğruyu Bilmek Gerekir! İşte O Yüzden...hep birlikte çalışmamız gerekir.

 

 

 

 

 

coruhlualt

BENZER HABERLER

ANKET

HAVA DURUMU

IZMIR

Copyright © 2017. Ege Spor Life